IPLO Update DSO - 30 mei 2025

Met deze tweewekelijkse nieuwsbrief informeren we u over actuele ontwikkelingen rond het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). We delen nieuws, release-informatie, en praktijkervaringen die relevant zijn voor professionals en overheden die met het DSO werken.
Heeft u collega's voor wie onze nieuwsbrief ook interessant is? Stuur de nieuwsbrief door of verwijs hen naar onze aanmeldpagina.
In deze nieuwsbrief
- Vanaf 1 juli aanpassingen Vergunningcheck technische bouwactiviteit
- Nieuw artikel over gebruiksmelding brandveiligheid in Helpcentrum
- Release-informatie beschikbaar voor DSO en Regels op de kaart
- Nieuw op IPLO
- Gezocht: deelnemers gebruikersonderzoek IPLO
- Programma Schakeldag bekend
- Lessons learned werkplaatsen Omgevingswet
- Praktisch aan de slag met TPOD in veldlabs
DSO nieuws
Vanaf 1 juli aanpassingen in Vergunningcheck voor technische bouwactiviteit
Vanaf 1 juli 2025 verandert een aantal formulieren van het Rijk in het Omgevingsloket. Voor de technische bouwactiviteit is er een grote verandering in de Vergunningcheck. Het Rijk splitst het vragenformulier op in 22 kleine formulieren. Dit heeft ook gevolgen voor de indieningsformulieren van de aanvraag, melding en informatie.
Meer informatie over deze veranderingen leest u in het bericht Grote veranderingen in Vergunningcheck voor technische bouwactiviteit vanaf 1 juli 2025.
Uitgelicht
Nieuw artikel over gebruiksmelding brandveiligheid in Helpcentrum
Wist u dat IPLO ook de informatie in Helpcentrum van het Omgevingsloket beheert? In het Helpcentrum vinden initiatiefnemers per thema antwoorden op veelgestelde vragen over het Omgevingsloket.
Onlangs hebben we een artikel over de veelgezochte gebruiksmelding brandveilig gebruik gepubliceerd. We kregen veel vragen van initiatiefnemers die niet wisten welke activiteit ze moesten kiezen wanneer ze een gebouw in gebruik wilden nemen. Krijgt u ook regelmatig vragen hierover? Dan kunt u voortaan verwijzen naar het artikel in het Helpcentrum: De gebruiksmelding brandveiligheid indienen in het Omgevingsloket.
Heeft u zelf suggesties voor verbeteringen of aanvullingen in het Helpcentrum? Bijvoorbeeld omdat uw organisatie daar veel vragen over krijgt? Geef het dan door aan het Informatiepunt Leefomgeving via het contactformulier.
Release-informatie en onderhoud
Release-informatie DSO beschikbaar voor release PI-34.4
Deze release bevat vooral technische veranderingen, onder andere om de toegankelijkheid en de beveiliging van het DSO te verbeteren. Deze wijzigingen zijn niet direct zichtbaar voor gebruikers. In de Samenwerkfunctionaliteit worden e-mailbestanden (.eml en .msg) toegevoegd aan de lijst met toegestane bestandsformaten.
Meer informatie leest u op de pagina Releasenotes bij release PI-34.4.
Release-informatie Regels op de kaart beschikbaar
De releases van 23 en 30 mei 2025 zijn beschikbaar. Deze releases hebben 4 functionele wijzigingen. Bijvoorbeeld voor het bekijken van gegevens in het verleden is de tekst op het meldingsscherm aangepast. Ook is er 1 fout (bug) opgelost.
Lees alle veranderingen op de pagina Releasenotes Regels op de kaart mei 2025.
Onderhoud DSO en Omgevingsloket
Er is regelmatig onderhoud bij het Omgevingsloket en de andere onderdelen van het DSO. Dit zorgt ervoor dat het Omgevingsloket goed werkt. Het onderhoud is zoveel mogelijk buiten kantoortijd. In de onderhoudskalender vindt u een overzicht van het geplande onderhoud.
Nieuw op IPLO
Nieuwe pagina: Van wens naar verandering in het DSO
Benieuwd hoe de ingediende wensen van overheden, leveranciers en initiatiefnemers worden ontwikkeld tot functionaliteiten in het Omgevingsloket? Op de pagina Van wens naar verandering in het DSO leest u hoe het proces van analyseren, beoordelen en ontwikkelen van wensen eruitziet.
Toepasbare regels, de basis voor de regelanalist
Wilt u weten wat toepasbare regels precies zijn? Of waar een regelanalisten allemaal rekening mee moet houden bij het maken van toepasbare regels? Op de vernieuwde pagina's Dit zijn toepasbare regels voor het Omgevingsloket en Toepasbare regels maken: de basis voor de regelanalist leest u er alles over.
Oproep
Gezocht: deelnemers gebruikersonderzoek IPLO
Bent u bezig met de Omgevingswet en de leefomgeving? En maakt u gebruik van de website iplo.nl? Dan nodigen we u graag uit voor een gebruikersonderzoek op 11 of 12 juni. Wij horen graag wat u van de website vindt.
Het gaat om kwalitatief onderzoek in de vorm van online 1-op-1-gesprekken waarbij u samen met de onderzoeker de website bekijkt en opdrachten uitvoert. U kunt zelf aangeven welke dag(en) en tijdstip(pen) goed uitkomen.
Wilt u meedoen? Stuur dan een e-mail naar arnoud.witsel@rws.nl. Lees meer over het gebruikersonderzoek op Gezocht: deelnemers gebruikersonderzoek.
Evenementen
Schrijf u in voor de Schakeldag op 26 juni
Over iets minder dan een maand is de Schakeldag van het Informatiepunt Leefomgeving (IPLO). Het programma is bekend en u kunt zich nu inschrijven. Er is een apart spoor over het DSO. Bent u er ook bij op donderdag 26 juni 2025?
Bekijk het programma met alle sessies of schrijf u direct in voor de Schakeldag 2025.
Bijeenkomst Lessons learned werkplaatsen Omgevingswet op 5 juni
Het programma Aan de slag met de Omgevingswet organiseert op donderdag 5 juni 2025 een bijeenkomst over de werkplaatsen Omgevingswet. Tijdens deze online bijeenkomst delen deelnemers uit de werkplaatsen hun ervaringen en inzichten. Op de agenda staan onder andere de gebruikersvriendelijkheid van het Omgevingsloket en de beleidscyclus.
Meer informatie en aanmelden via de website van Aan de slag met de Omgevingswet.
Praktisch aan de slag met TPOD in veldlabs
Geonovum organiseert veldlabs om te leren werken met de nieuwe publicatiestandaard voor de Omgevingswet. Met experts en collega's gaat u een (halve) dag praktisch aan de slag met de Toepassingsprofielen voor omgevingsdocumenten (TPOD). Met als doel: samen leren, uitproberen en ontdekken wat de standaarden inhouden met eigen software. Veldlabs zijn voor iedereen die basiskennis wil krijgen en daarna zelf verder aan de slag wil.
Bekijk de agenda met alle geplande veldlabs of lees meer over de onderwerpen.
Blijf op de hoogte van DSO ontwikkelingen
Wist u dat u zich ook kunt abonneren op de RSS-feeds over het DSO? Zo mist u geen updates over bijvoorbeeld het laatste nieuws, onderhoud en release-informatie van het DSO.
U ontvangt de nieuwsbrief IPLO Update DSO omdat u zich hiervoor heeft aangemeld via het aanmeldformulier op onze website. Als u deze nieuwsbrief niet meer wilt ontvangen, kunt u zich onder aan deze mail uitschrijven.
Heeft u vragen over de nieuwsbrief? Dan kunt u het vragenformulier op onze website gebruiken.
© 2025 Informatiepunt Leefomgeving | iplo.nl | inschrijven/uitschrijven.