Ga naar de inhoud
Direct naar
  • Contact
  • Stel uw vraag
Informatiepunt Leefomgeving (naar homepage)
Zoeken in deze site
  1. Home ›
  2. Regelgeving ›
  3. Regels voor activiteiten ›
  4. Dierenverblijven ›
  5. Systeembeschrijvingen voor stallen ›
  6. OW 2021.02
  • Home
  • Actueel
  • Regelgeving
  • Thema's
  • Digitaal stelsel
  • Contact
  • Contact
  • Stel uw vraag

OW 2021.02 – Aanvullende technieken pluimvee, Overige technieken

Systeembeschrijving van stoffilters met 99% verwijdering fijnstof (PM10).

Versienummer: OW 2021.02.V1 van januari 2024.

Op deze pagina

  • Diercategorie
  • Reductiepercentages
  • Werkingsprincipe
  • Uitvoeringseisen systeem
  • Gebruikseisen systeem
  • Meetrapporten
  • Afbeeldingen
  • Vorige versie

Diercategorie

Zie code AP100.5 in bijlage VI van de Omgevingsregeling.

Reductiepercentages

Zie code AP100.5 in bijlage VI van de Omgevingsregeling.

Werkingsprincipe

(Een deel van) de ventilatielucht uit de stal wordt gefilterd door droge stoffilters met een verwijderingsrendement van 99% voor deeltjes ≥10 micrometer, voordat deze de stal verlaat. De emissiereductie is afhankelijk van de hoeveelheid lucht die door de stoffilters gaat. De emissiereductie is maximaal 95% bij maximale capaciteit als alle stallucht via de filter(s) wordt uitgeblazen. De capaciteit maximale ventilatie is in overeenstemming met de richtlijnen/adviezen voor maximale ventilatie van het klimaatplatform.

Uitvoeringseisen systeem

De technische uitvoering van het systeem; technische voorzieningen

Huisvestingsvorm

Afhankelijk van diercategorie en huisvestingssysteem.

Filters

  • Alle stallucht of een gedeelte van de stallucht wordt door droge stoffilters geleid met een verwijderingsrendement (op massabasis) van 99% voor stof met een diameter van minimaal 10 micrometer.
  • Met het rekenmodel Vee-combistof wordt het reductiepercentage vastgesteld bij de te installeren capaciteit van de stoffilter(s). Het reductiepercentage is afhankelijk van de capaciteit van de uitgaande luchtstroom door de stoffilter(s) en varieert naar rato van de geïnstalleerde capaciteit van de stoffilter(s). De geïnstalleerde capaciteit van de filter(s) is minimaal 0,05 m³ per dier per uur.

  • Het aantal of de oppervlakte van de stoffilters is gebaseerd op de hoeveelheid lucht volgens onderdeel 2b en de technische specificaties van de filters.

Reiniging filters

Voor het regelmatig reinigen van de droge stoffilters is een persluchtinstallatie aanwezig.

Eisen registratie

De volgende registratieapparatuur is aanwezig:

  • apparatuur voor het registreren van de hoeveelheid lucht door de filters
  • apparatuur voor het registreren van de schoonmaakfrequentie van de filters

Documentatie

De volgende documenten zijn aanwezig

  • een bewijs van de leverancier met de capaciteit van de stoffilters
  • een certificaat van het verwijderingsrendement van de stoffilters
  • berekening van het verwijderingsrendement met Vee-combistof

Gebruikseisen systeem

Instelling capaciteit filters

De ventilator(en) voor de uitgaande luchtstroom is (zijn) gedurende de gehele productieperiode ingeschakeld. De capaciteit van de uitgaande luchtstroom wordt gestuurd op basis van de ventilatiebehoefte van de stal. Bij toenemende ventilatiebehoefte neemt de capaciteit van de uitgaande luchtstroom via de filters toe tot de maximale capaciteit van de filters. Pas daarna valt (indien aanwezig) de overige, aanvullende ventilatie in.

Bij toe- of afname van de ventilatiebehoefte van de stal boven de geïnstalleerde filtercapaciteit wordt eerst de ventilator(en) zonder luchtfiltering in- of uitgeschakeld. Dit heeft als doel de filtercapaciteit maximaal te benutten en zoveel mogelijk stallucht te reinigen.

Reiniging filters

  • Bij groeiende dieren: vanaf 10 dagen na opzetten van de dieren worden de filters minimaal 1 keer per dag automatisch gereinigd met de persluchtinstallatie. Na 20 dagen gebeurt dit minimaal 2 keer per dag.
  • Bij volwassen dieren: minimaal 2 keer per dag reinigen. Na elke ronde worden de filters en de ruimte onder de filters met water gereinigd.

Vervanging filters

De filters worden na 5 jaar en daarna elk jaar getest op het verwijderingsrendement. Of de filters worden elke 5 jaar vervangen.

Eisen registratiesysteem

Voor een controle op de werking van het systeem worden de volgende gegevens (automatisch) geregistreerd:

  • de hoeveelheid lucht die via de stoffilters de stal verlaat (per uur en cumulatief per jaar)
  • het aanstaan van de filterreinigingsinstallatie
  • registratie van de schoonmaakfrequentie van de filters (per dag en cumulatief per jaar)
  • datum ingebruikname van de filters
  • vervangingsdatum van de filters, of
  • een rapport waaruit blijkt dat het verwijderingsrendement van de stoffilters minimaal 99% is voor PM10

Meetrapporten

  • Wageningen UR LR notitie: Toepassen droge stoffilters bij pluimveestallen
  • Wageningen UR LR rapport 621: Maatregelen ter vermindering van fijnstofemissie uit de pluimveehouderij: validatie van een warmtewisselaar op vleeskuikenbedrijven
  • Wageningen UR LR rapport 449: Emissiereductie fijnstof door droogtunnels

Afbeeldingen

Let op: deze afbeeldingen voldoen niet aan de eisen voor digitale toegankelijkheid. Ervaart u hierdoor problemen? Neem dan contact met ons op voor een passende oplossing.

Foto van liggende stoffilters
Uitvoering stoffilters voorbeeld 1
Foto van hangende stoffilters
Uitvoering stoffilters voorbeeld 2
Schematische weergave van stoffilters
Uitvoering stoffilters voorbeeld 3

Vorige versie

BWL 2021.02 van maart 2021.



delen

  • Delen op LinkedIn

Vraag het onze experts!

Heeft u beroepsmatig te maken met regelgeving over de leefomgeving, de Omgevingswet of het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO)? Hierover kunt u vragen stellen aan onze helpdesk. Wilt u als inwoner meer weten over deze onderwerpen? Neem dan contact op met uw gemeente.

Stel uw vraag

IPLO geeft informatie en beantwoordt vragen

Het Informatiepunt Leefomgeving (IPLO) is het kenniscentrum van de overheid dat uitleg geeft over de Omgevingswet, het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) en de regelgeving voor de leefomgeving. Onze experts geven via de IPLO-website en de helpdesk antwoord op vragen. IPLO maakt deel uit van het interbestuurlijke programma Aan de slag met de Omgevingswet. Meer informatie vindt u op onze pagina Over IPLO.

Service

  • Over IPLO
  • Abonneren
  • Contact
  • Archief
  • Omgevingswet op LinkedIn

Over deze site

  • Verantwoording
  • Toegankelijkheid
  • Privacyverklaring
  • Cookies
  • Kwetsbaarheid melden
Rijksoverheid
UvW - Unie van Waterschappen
VNG - Vereniging van Nederlandse Gemeenten
Interprovinciaal overleg - IPO