Ga naar de inhoud
Direct naar
  • Contact
  • Stel uw vraag
Informatiepunt Leefomgeving, Kenniscentrum van de overheid
Zoeken in deze site
  1. Home ›
  2. Thema's ›
  3. Praktijksituaties - Toepassing regels in de praktijk ›
  4. Veehouderijen ›
  5. Van Chw-experiment naar Ow-experiment
  • Home
  • Actueel
  • Regelgeving
  • Thema's
  • Digitaal stelsel
  • Contact
  • Contact
  • Stel uw vraag

Van Chw-experiment naar Omgevingswetexperiment

De Crisis- en herstelwet (Chw) is met de inwerkingtreding van de Omgevingswet komen te vervallen. Voor experimenten waarvan de tijdsduur doorliep na inwerkingtreding van de Omgevingswet is er overgangsrecht (zie artikel 4.30 Invoeringswet Omgevingswet).

Deze Chw-experimenten worden gezien als experimenten volgens artikel 23.3 van de Omgevingswet, voor zover het gaat om afwijken van de Omgevingswet. Voor veehouderijen gaat het om 2 Chw-experimenten:

  • Artikel 7z (overschrijding grenswaarde fijnstof) - van toepassing tot 1 januari 2031
  • Artikel 7af (geur, ammoniak, fijnstof, Schone Lucht Akkoord) - verlengd tot 1 januari 2030

Meer informatie hierover staat hieronder.

Artikel 7z (overschrijding grenswaarde fijnstof)

In de gemeenten Nederweert en Someren werden de grenswaarden voor fijnstof (PM10) overschreden. Dit wordt veroorzaakt door de emissies vanuit veehouderijen. Met artikel 7z Besluit uitvoering Chw hebben deze gemeenten bevoegdheden om te zorgen dat veehouderijen aan de omgevingswaarden voor fijnstof gaan voldoen.

De mogelijkheden die het experiment biedt onder de Omgevingswet zijn:

  • Het is mogelijk om een bedrijf te verplichten om aan de omgevingswaarden voor fijnstof te voldoen, ook al heeft het bedrijf een rechtmatige overschrijding van de omgevingswaarden.
  • Het biedt een extra grondslag om voorschriften van een omgevingsvergunning te wijzigen en geheel of gedeeltelijk in te trekken.

Onder de Omgevingswet is er met maatwerk de mogelijkheid om eisen te stellen aan stallen die zijn opgericht voor 1 juli 2015. Dit geldt ook voor eisen bij biologische bedrijven, die zijn uitgezonderd van de emissiegrenswaarden. Hiervoor heeft het experiment geen werking meer.

Dit artikel is tot 1 januari 2031 van toepassing in de gemeenten Nederweert en Someren.

Artikel 7af (geur, ammoniak, fijnstof, Schone Lucht Akkoord)

Artikel 7af Besluit uitvoering Chw biedt provincies en gemeenten de mogelijkheid om te experimenten met het Schone Lucht Akkoord (SLA). Het doel is om de overbelasting van geur, ammoniak en fijnstof terug te dringen. Dit moet een duurzame en innovatieve veehouderij bevorderen. Dit geldt alleen voor de provincies Gelderland, Limburg en Noord-Brabant.

Een onderdeel van het SLA is een pilot gericht op het nemen van maatregelen om de emissies van geur, fijnstof en ammoniak te verminderen in nieuwe en bestaande situaties. Het gaat om maatregelen in de omgevingsvergunning voor de milieubelastende activiteit.

De mogelijkheden die het experiment biedt onder de Omgevingswet zijn:

  • Er kunnen eisen worden gesteld voor reductie van de emissies bij bestaande situaties.
  • Er mag worden afgeweken van de 50%-regeling voor geur.
  • Het geeft een invulling voor het beoordelen van onaanvaardbare geurhinder.

De tijdsduur van dit artikel is met 5 jaar verlengd tot en met 31 december 2029 (zie Staatscourant 2024, 38625).



delen

  • Delen op LinkedIn

pdf maken

  • pdf maken

Vraag het onze experts!

Heeft u beroepsmatig te maken met regelgeving over de leefomgeving, de Omgevingswet of het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO)? Hierover kunt u vragen stellen aan onze helpdesk. Wilt u als inwoner meer weten over deze onderwerpen? Neem dan contact op met uw gemeente.

Stel uw vraag

IPLO geeft uitleg, deelt kennis en ondersteunt ministeries

Het Informatiepunt Leefomgeving (IPLO) is het kenniscentrum van de overheid voor de fysieke leefomgeving. Wij ondersteunen professionals van overheden, omgevingsdiensten en brancheorganisaties met betrouwbare informatie over de wetten en regels van de leefomgeving, het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) en het Omgevingsloket. Meer informatie vindt u op onze pagina Over IPLO.

Service

  • Over IPLO
  • Abonneren
  • Contact
  • Archief
  • IPLO op LinkedIn

Over deze site

  • Verantwoording
  • Toegankelijkheid
  • Privacyverklaring
  • Cookies
  • Kwetsbaarheid melden
Rijksoverheid
UvW - Unie van Waterschappen
VNG - Vereniging van Nederlandse Gemeenten
Interprovinciaal overleg - IPO