Overzicht en hulp bij overstap naar STOP/TPOD
Het omgevingsplan wijzigen kan vanaf 1 januari 2026 niet meer met TAM-IMRO. Gemeenten moeten vanaf die datum de nieuwe standaard STOP/TPOD gebruiken. Een nieuwe, handige overzichtspagina op de IPLO-website laat zien waar u alle informatie rond deze overstap kunt vinden. Ook VNG en Geonovum bieden hulp bij de overstap.
Gemeenten moeten nu al veel voorbereidingen treffen, keuzes maken en zaken organiseren om uiterlijk 1 januari de overstap naar STOP/TPOD te kunnen maken. Op de pagina Einde TAM-IMRO vindt u zowel alle informatie over het oude TAM-IMRO als over het nieuwe STOP/TPOD. U vindt er meer over de verschillen tussen beide systemen en de manier van publiceren van omgevingsdocumenten in STOP/TPOD. Ook is er een overzicht van hulpbronnen bij diverse organisaties die u bij deze overgang ondersteunen. Hieronder vindt u alvast enkele voorbeelden.
Handreiking
De VNG publiceerde de Handreiking Gebiedsontwikkeling in STOP/TPOD. Deze gaat in op de mogelijkheden die gemeenten hebben om (gebieds)ontwikkelingen met STOP/TPOD mogelijk te maken.
Werkplaatsen
Voor meer persoonlijke ondersteuning organiseert de VNG regionale werkplaatsen gebiedsontwikkeling in STOP/TPOD. Elke regionale werkplaats bestaat uit 5 fysieke en online sessies. Tijdens deze sessies oefent u met de werkinstructies uit de handreiking Gebiedsontwikkeling in STOP/TPOD en past u deze toe op uw eigen casus. De werkplaatsen starten op 2 september en lopen door tot in januari 2026. Bekijk wanneer de werkplaats bij u in de buurt is.
Annoteren: vanaf begin september veldlabs van Geonovum
Annoteren speelt een belangrijke rol bij de toepasbare regels. Stelt u in een omgevingsplan of verordening een vergunningplicht of meldingsplicht in voor een activiteit? Dan moet u het ook mogelijk maken een aanvraag of melding via het loket te kunnen doen. Hiervoor moet u de activiteit annoteren in het omgevingsplan of de verordening. Geonovum organiseert vanaf begin september tot het einde van het jaar een groot aantal veldlabs om meer vertrouwd te raken met het annoteren van activiteiten. Bekijk de planning en locaties van de veldlabs.
Meer informatie
- Bekijk de overzichtspagina Einde TAM-IMRO
- Lees meer uitleg over STOP/TPOD (Standaard officiële publicaties en Toepassingsprofielen voor omgevingsdocumenten)