Ga naar de inhoud
Direct naar
  • Contact
  • Stel uw vraag
Informatiepunt Leefomgeving (naar homepage)
Zoeken in deze site
  1. Home ›
  2. Thema's ›
  3. Externe veiligheid ›
  4. Handleiding Publicatiereeks gevaarlijke stoffen (PGS) 15 - 2021 ›
  5. PGS 15 – Algemene voorschriften ›
  6. PGS 15 – opslagvoorzieningen ›
  7. PGS 15 - WBDBO
  • Home
  • Actueel
  • Regelgeving
  • Thema's
  • Digitaal stelsel
  • Contact
  • Contact
  • Stel uw vraag

Publicatiereeks gevaarlijke stoffen (PGS) 15 - weerstand tegen branddoorslag en brandoverslag WBDBO

De weerstand tegen branddoorslag en brandoverslag (wbdbo) is samengesteld uit 3 deelaspecten: vlamdichtheid, stabiliteit en thermische isolatie. NEN 6069 geeft voor elk van deze aspecten de criteria aan, die overeenkomen met een bepaalde WBDBO.

Let op: u bekijkt nu de handleiding PGS 15 versie 2021. De handleidingen PGS 15 versie 2016 en versie 2011 kunt u bekijken in het webarchief van Kenniscentrum InfoMil.

Uitleg WBDBO

Vlamdichtheid

De vlamdichtheid gaat over de tijd dat zich geen vlammen aan de niet-blootgestelde zijde van de wand verspreiden (voor scheidingselementen).

Stabiliteit

Stabiliteit gaat over de tijd dat het element zijn dragende functie behoudt (voor elementen met dragende functie).

Thermische isolatie

Thermische isolatie gaat over de tijd dat de temperatuur aan de niet-blootgestelde zijde niet boven een bepaalde thermische drempel stijgt.

In onderstaande afbeelding worden de deelaspecten: vlamdichtheid, stabiliteit en thermische isolatie zichtbaar gemaakt.

wbdbo in beeld. Inhoud wordt in de lopende tekst uitgelegd.

Afwijkingen van Bbl

De WBDBO zoals omschreven in de PGS 15 verschilt op een aantal punten van de standaarden van het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl). De belangrijkste punten zijn:

  • Brandgedrag: vanwege het afwijkende brandgedrag van gevaarlijke stoffen mag bij de beoordeling van de WBDBO volgens de NEN 6069 geen gebruik worden gemaakt van de criteria I2 en W.  (I = thermische isolatie betrokken op temperatuur (voor sommige producten zoals deuren is er onderscheid tussen I1 en I2), W= thermische isolatie). Volgens het Bbl wordt dit wel toegestaan.
  • Niet spiegelen: bij het Bbl mag u 'spiegelen' (bij nieuwbouw). Volgens PGS 15 moet de constructie zelf de WBDBO behalen. Dit betekent dat de WBDBO-eis van 60 minuten van binnen naar buiten en van buiten naar binnen is, terwijl dit voor het Bbl vaak niet nodig is. Dit betekent ook dat als op een bouwtekening horend bij een omgevingsvergunning staat dat de WBDBO 60 minuten is, dit niet per definitie hoeft te voldoen aan de eis uit de PGS 15.
  • Brandbare materialen: volgens het Bbl mag gebruik worden gemaakt van brandbare materialen om aan de WBDBO-eis te voldoen. Volgens PGS 15 is dit niet toegestaan.

Prefab opslagvoorzieningen

Opslagvoorzieningen die elders zijn gebouwd en in hun geheel zijn geplaatst, zoals brandveiligheidsopslagkasten of inloopkluizen, zijn eenvoudiger op WBDBO te beoordelen. Voor dergelijke voorzieningen geeft de fabrikant meestal een verklaring af over de eigenschappen.



delen

  • Delen op LinkedIn

pdf maken

  • pdf maken

Vraag het onze experts!

Heeft u beroepsmatig te maken met regelgeving over de leefomgeving, de Omgevingswet of het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO)? Hierover kunt u vragen stellen aan onze helpdesk. Wilt u als inwoner meer weten over deze onderwerpen? Neem dan contact op met uw gemeente.

Stel uw vraag

IPLO geeft informatie en beantwoordt vragen

Het Informatiepunt Leefomgeving (IPLO) is het kenniscentrum van de overheid dat uitleg geeft over de Omgevingswet, het Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO) en de regelgeving voor de leefomgeving. Onze experts geven via de IPLO-website en de helpdesk antwoord op vragen. IPLO maakt deel uit van het interbestuurlijke programma Aan de slag met de Omgevingswet. Meer informatie vindt u op onze pagina Over IPLO.

Service

  • Over IPLO
  • Abonneren
  • Contact
  • Archief
  • Omgevingswet op LinkedIn

Over deze site

  • Verantwoording
  • Toegankelijkheid
  • Privacyverklaring
  • Cookies
  • Kwetsbaarheid melden
Rijksoverheid
UvW - Unie van Waterschappen
VNG - Vereniging van Nederlandse Gemeenten
Interprovinciaal overleg - IPO