Lozingsvoorschriften spoelen van biologisch geteelde gewassen (paragraaf 4.70 Bal)
Voor het spoelen van biologisch geteelde gewassen gelden lozingsvoorschriften uit paragraaf 4.70 van het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal). Er staan ook regels in het omgevingsplan en de waterschapsverordening. De voorkeursroute voor lozing is het gelijkmatig verspreiden van het afvalwater over landbouwgronden.
Op deze pagina
Wat u moet u moet weten over deze lozingsvoorschriften:
- Hoe het afvalwater bij deze activiteit ontstaat
- Wanneer de regels van toepassing zijn
- Beste beschikbare technieken (BBT)
- Meldingseisen
- Verboden en voorwaarden Bal
- Verboden en voorwaarden bruidsschat
- Controleaspecten
Hoe het afvalwater bij deze activiteit ontstaat
Afvalwater ontstaat vooral bij het spoelen van de geoogste gewassen en het verwijderen van de grond die eraan hangt (tarra). Telers scheiden de grond van bloembollen en -knollen door te zeven en met water te spoelen. Daarbij ontstaat afvalwater: voorspoelwater.
Het voorspoelwater bevat geen of bijna geen gewasbeschermingsmiddelen. Bij biologische teelt worden bijna geen chemische gewasbeschermingsmiddelen gebruikt. Telers gebruiken natuurlijke vijanden en verwarringstechnieken (feromonen). Daarnaast wordt bij sommige teelten koper of zwavel gebruikt. Restanten kunnen in het afvalwater terechtkomen.
Recirculatiesysteem met bezinkbassin
Voorspoelwater kan via een recirculatiesysteem worden hergebruikt. Een belangrijk onderdeel van dat systeem is het bezinkbassin. Daarin blijven bezinkbare stoffen en verontreinigingen uit het voorspoelwater achter. Zo kan de teler het voorspoelwater meerdere malen gebruiken.
De gespoelde gewassen worden nagespoeld. Dit naspoelwater gebruiken telers opnieuw als aanvulling op het voorspoelwater. De teler moet dus vooraf goed inschatten hoe groot het (bezink)bassin moet zijn. Anders raakt het te vol. De hoeveelheid gebufferd voorspoelwater neemt wel af door verdamping en doorsijpeling in de bodem.
Onder spoelen wordt niet het sorteren met een waterdumper verstaan.
Wanneer de regels van toepassing zijn
In hoofdstuk 3 en 4 van het Bal staat of de regels van toepassing zijn. De regels gelden als:
- uw activiteit onder het toepassingsbereik van paragraaf 4.70 van het Bal valt en
- paragraaf 4.70 in hoofdstuk 3 van het Bal voor uw bedrijfstak is aangewezen
Er kunnen ook lozingsregels voor deze activiteit in het omgevingsplan en in de waterschapsverordening worden opgenomen. Welke regel geldt, hangt af van de lozingsroute. De regels van het Bal gelden voor lozingen op rijkswater. Voor lozingen op regionaal oppervlaktewater kunnen ook bruidsschatregels gelden, naast de lozingseisen uit het Bal.
Decentrale regels
Totdat de gemeente zelf lozingsregels heeft opgesteld, geldt het tijdelijk deel van het omgevingsplan: de bruidsschat. U vindt de regels in paragraaf 22.3.9. Deze paragraaf is niet van toepassing op de activiteit wonen.
Totdat het waterschap de lozingsregels heeft aangepast, geldt het tijdelijk deel van de waterschapsverordening: de bruidsschat. U vindt de regels in afdeling 2.13.
Na inwerkingtreding van de Omgevingswet kunnen gemeenten en waterschappen de bruidsschatregels omzetten naar regels die beter passen bij de lokale situatie
Beste beschikbare technieken (BBT)
Hergebruik van het spoelwater is BBT. Dit is bedoeld om het watergebruik zo veel mogelijk te beperken. Het spoelen van de geoogste gewassen moet daarom in minimaal twee fasen plaatsvinden: voorspoelen en naspoelen.
Het voorspoelwater kan dan hergebruikt worden. Dat kan alleen via een recirculatiesysteem waarin een bezinkbassin zit om bezinkbare stoffen en verontreinigingen uit het spoelwater te halen. Alleen zo kan de teler het voorspoelwater meerdere keren gebruiken.
Meldingseisen
Volgens artikel 2.17 van het Bal moet de melder van de activiteit altijd de volgende gegevens aanleveren:
- de aanduiding van de activiteit: het spoelen van biologisch geteelde gewassen
- naam en adres van degene die de activiteit - bedoeld in hoofdstuk 3 Bal - verricht
- het adres waarop de activiteit - bedoeld in hoofdstuk 3 Bal - plaatsvindt
- de dagtekening
Verboden en voorwaarden Bal
De voorkeursroute voor het lozen van afvalwater is het gelijkmatig verspreiden over landbouwgronden (artikel 4.761 van het Bal).
Verboden en voorwaarden bruidsschat
De voorkeursroute voor het lozen is het afvalwater gelijkmatig verspreiden over landbouwgronden.
Een gemeente of waterschap is niet bevoegd om de voorkeursroute van een lozing op te heffen. Is er een andere lozingsroute in het omgevingsplan of waterschapsverordening is toegestaan? Dan geldt de voorkeursroute niet als verplichting voor de initiatiefnemer.
Als gelijkmatige spreiding over landbouwgrond redelijkerwijs niet mogelijk is, mag het ook worden geloosd in het vuilwaterriool. De emissiegrenswaarde voor onopgeloste bestanddelen is 300 mg/l, gemeten in een steekmonster (artikel 22.173 van de bruidsschat omgevingsplan).
Berekening afstand perceelgrens
Ligt een vuilwaterriool of zuiveringtechnisch werk op meer dan 40 meter van de perceelgrens? Dan mag ook op een oppervlaktewaterlichaam geloosd worden. De emissiegrenswaarde voor onopgeloste bestanddelen is 100 mg/l gemeten in een steekmonster (artikel 2.47 van bruidsschat de waterschapsverordening).
De afstand wordt berekend over de kortste lijn waarlangs aansluiting daadwerkelijk kan plaatsvinden. Die afstand is niet altijd hemelsbreed de kortste lijn. Dit komt door privaatrechtelijke belemmeringen of de aanwezigheid van bijvoorbeeld een waterkering.
Vond de lozing voor 2013 plaats? Dan wordt de afstand berekend vanaf de plek waar het afvalwater vrijkomt in plaats van vanaf de perceelgrens.
Controleaspecten
Let bij het controleren van de regels goed op de volgende zaken:
- Gelden de regels voor het omgevingsplan of voor de bruidsschat omgevingsplan?
- Gelden de regels van de nieuwe waterschapsverordening of de regels van de bruidsschat waterschapsverordening?
- Is er maatwerk voor een andere lozingsroute?
- Wordt gewerkt volgens BBT?
- Heeft het bedrijf een Skal-certificaat?
- Ieder bedrijf dat biologische producten produceert, verwerkt, verpakt, importeert, verhandelt of opslaat, moet over een Skal-certificaat beschikken. Bij een melding zit dan een kopie van het Skal-certificaat.
- De term 'biologisch' is wettelijk beschermd. De Stichting Skal controleert dit.
Meten en bemonsteren
Voldoet de lozing aan de emissiegrenswaarden? Voor het bemonsteren en analyseren van afvalwater gelden de volgende normen:
- voor het bemonsteren van afvalwater: NEN 6600-1
Het monster wordt niet gefiltreerd. Bij het analyseren van een monster worden onopgeloste stoffen meegenomen. - voor het conserveren van een monster: NEN-EN-ISO 5667-3
- voor analyse van een monster voor onopgeloste stoffen: NEN-EN 872
- voor chloride: NEN-EN-ISO 15682
- voor biochemisch zuurstofverbruik: ISO 5815-1/2 of NEN-EN 1899-1/2
- voor chemisch zuurstofverbruik: NEN 6633of NEN-ISO 15705
Riooltekening
Bij lozing op een riool is een (riool)tekening beschikbaar waarop duidelijk staat:
- op welke punten welk afvalwater wordt geloosd
- of de lozingspunten zijn aangesloten op het eigen vuilwaterriool of een schoonwaterriool
- op welke lozingsroutes het eigen vuilwaterriool en het schoonwaterriool uitkomen
Begrip: Besluit activiteiten leefomgeving (Bal)
Het Besluit activiteiten leefomgeving (Bal) is één van de 4 algemene maatregelen van bestuur (AMvB's) onder de Omgevingswet. Het Bal bevat regels van het Rijk over activiteiten in de fysieke leefomgeving.
Lees meer op Inhoud Besluit activiteiten leefomgeving.