Algemene set indieningsvereisten in het Omgevingsloket
De algemene set indieningsvereisten is een vaste set vragen die initiatiefnemers invullen bij een aanvraag, melding of informatieplicht in het Omgevingsloket. Deze set zorgt ervoor dat de basisinformatie die nodig is voor de behandeling van een verzoek op een uniforme manier wordt uitgevraagd. Als overheid beheert u deze set niet zelf.
Naar Aanvragen in het Omgevingsloket
Wilt u weten welke informatie u moet aanleveren voor uw vergunningsaanvraag, melding of informatie? Ga dan naar het onderdeel Aanvragen in het Omgevingsloket.
U regelt uw aanvraag eenvoudig via het Omgevingsloket. Daar ziet u automatisch welke vragen u moet beantwoorden en welke documenten u moet aanleveren voor uw specifieke situatie.
Hoe het aanvragen werkt, leest u in het Helpcentrum:
Doel en inhoud van de algemene set
De algemene set indieningsvereisten, ook wel algemene set, is bedoeld om de informatie op te vragen die bij elke aanvraag, melding of informatieplicht nodig is. Initiatiefnemers (of gemachtigden) moeten hiervoor vragen beantwoorden als ze bijvoorbeeld een aanvraag of melding indienen in het Omgevingsloket. Dit zijn vragen over contactgegevens, het project en participatie. Deze indieningsvereisten staan onder andere in de Algemene wet bestuursrecht (Awb, artikel 4:2) en in de Omgevingsregeling (artikel 7.3 en 7.4).
Werking in het Omgevingsloket
In het Omgevingsloket werkt de algemene set met zogeheten stuurvragen. De algemene set bestaat uit in totaal ongeveer 125 vragen, maar de initiatiefnemer hoeft niet alle vragen te beantwoorden. Op basis van de antwoorden ziet de initiatiefnemer alleen de vragen die voor zijn situatie relevant zijn.
Een deel van de informatie wordt automatisch vooringevuld nadat iemand inlogt. Zoals de vragen over naam- en adresgegevens. Als een burger inlogt met DigiD komt deze informatie bijvoorbeeld vanuit de Basisregistratie personen (BRP). Voor bedrijven die inloggen met eHerkenning komt dit uit het Handelsregister.
De algemene set zorgt ervoor dat u als overheid alle algemene informatie krijgt die u nodig heeft om een aanvraag, melding of informatieplicht te verwerken. Deze informatie krijgt u als overheid via de software van het Omgevingsloket.
De informatie wordt gestructureerd aangeleverd (XML), zodat dit automatisch kan worden verwerkt in uw vergunningen- of zaaksystemen. Dat maakt het aanvraagproces en de aanvragen zelf meer uniform.
Vragen over participatie bij vergunningaanvragen
Bij vergunningaanvragen moeten initiatiefnemers ook informatie geven over participatie. Dit staat in artikel 7.4 van de Omgevingsregeling. Daarom bevat de algemene set voor vergunningaanvragen standaardvragen over participatie. Initiatiefnemers moeten daarbij antwoord geven op de volgende vragen:
- Heeft u contact gehad met anderen over uw plannen?
- Hoe heeft u anderen betrokken bij uw plannen?
- Welke reacties heeft u gekregen?
Rijk beheert algemene set
De algemene set wordt centraal beheerd door het Rijk en kan niet door andere overheden worden aangepast. Het is ook niet de bedoeling dat u dezelfde informatie opnieuw uitvraagt in eigen indieningsvereisten. Dat leidt tot dubbele vragen en gaat ten koste van de gebruikersvriendelijkheid van het loket. Wel is het belangrijk dat u de verplichting om bepaalde informatie te verstrekken in uw eigen juridische regels laat staan.
Afbakening van de algemene set
De algemene set bevat uitsluitend generieke informatie die voor vrijwel alle aanvragen relevant is. Activiteit-specifieke informatie, zoals tekeningen, berekeningen of andere inhoudelijke stukken, maakt geen deel uit van deze set. Het uitvragen daarvan via toepasbare regels blijft de verantwoordelijkheid van het bevoegd gezag. De algemene set biedt daarmee geen volledig overzicht van alle aan te leveren documenten per aanvraagtype.
Documenten en specificaties
In de documenten hieronder kunt u de specificaties van de algemene set bekijken.
- Specificaties van de algemene set: Functionele beschrijving van definitieve algemene set versie 4.0.1 (pdf, 1.6 MB) (februari 2026). De bijlagen bij dit document kunt u hieronder downloaden:
Bijlage 1: Uitvoeringsregels algemene set (xlsx, 44 kB)
Bijlage 2: Besluitenlijst (pdf, 194 kB)
Bijlage 3: Bronverwijzing naar wet- en regelgeving (xlsx, 16 kB)
Meer informatie
- Wilt u weten welke andere indieningsvereisten er zijn? Bekijk het overzicht op de pagina Beschikbare informatie en instellingen op productieomgeving en pre-productieomgeving DSO (kruismatrix)